Zdrava ishrana za pse: zablude i saveti - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Zdrava ishrana za pse: zablude i saveti

29. 11. 2016


Hrana sa Vašeg tanjira nije nužno zdrava za Vašeg psa.

Čovek i pas su izgradili blizak odnos i tokom zadnjih decenija ishrana pasa je postala drugačija i značajnija nego pre. Pas je postao naš sustanar u kući ali i kod stola. Sve više ljudi svoje ljubimce tretira kao ljude ili potpada pod uticaj reklama. A istraživanja su pokazala da se više od polovine pasa u Nemačkoj, Švajcarskoj, Austriji kao i Sloveniji hrani nepravilno.

Zdravlje nije samo odsustvo bolesti i smetnji

I za naše ljubimce važi definicija Svetske zdravstvene organizacije da je zdravlje stanje potpune telesne, duševne i socijalne ravnoteže, a ne samo stanje bez bolesti ili smetnji. Deo brige za zdravlje psa predstavlja primerena i kvalitetna ishrana. 

Najčešće greške pri hranjenju potiču od tri pogrešna uverenja: 

  1. Za psa je sasvim u redu ako dobije deo ili ostatak naše hrane. Ali je naša hrana obično previše začinjena, pržena, ukratko, pripremljena prema našem ukusu.
  2. Psa hranimo isključivo mesom jer smo uvereni da je pas zver koja jede samo meso. Ali, isključivo mesna ishrana može uzrokovati nepravilnosti u metabolizmu minerala. Posledice mogu biti deformacija kičme, bolovi u zglobovima, oboljenje bubrega, ispadanje dlake i tamna, zaudarajuća i količinski manja stolica.
  3. Psu dajemo preveliku količinu kostiju jer mislimo da je psu za izgradnju svog skeleta i za jačanje mišića za žvakanje potrebno puno kostiju. Da svog psa hranite sa prevelikom količinom kostiju možete utvrditi po stolici koja je svetlija i često tvrda poput kamena, a psi pri obavljanju velike nužde jako pate.

Ishrana našeg šteneta

Kada  idete po štene kod uzgajivača, najbolje je da proverite na kakvu je hranu štene naviklo i koliko puta na dan ga je potrebno hraniti? Za štene je veliki šok već sama promena okoline, zato ima smisla da ga dodatno ne opterećujete promenom ishrane. Savetujemo da ga prve nedelje hranite istom hranom kakvom ga je hranio uzgajivač jer su štenci vrlo osetljivi na promene i brzo dobiju proliv. Vezano za dalje hranjenje, najjednostavnije će biti ako se odlučite za kvalitetnu i prirodno pripremljenu fabričku hranu koja je primerena starosti Vašeg psa. Pravilna ishrana šteneta je od ključnog značaja za njegov razvoj i njegov budući život. 

Do kojih oboljenja može doći ako Vašeg psa za vreme rasta nepravilno hranite? Odrasli pas može obolevati zbog probavnih smetnji, intolerancije ili alergije na određene hranjive materije, od bolesti desni i zuba, bolesti srca i krvnih sudova, debljine, hroničnih bubrežnih bolesti, urinarnih ili bubrežnih kamenaca ili dijabetesa.

Domaća ili pripremljena, kuvana ili sirova

Ako se odlučite za hranu pripremljenu kod kuće, dobro je da se prethodno o tome posavetujete sa veterinarom. Kod kuće pripremljena hrana je svakako odlična za psa, ali ipak mora sadržati sve hranljive sastojke u pravoj meri. 

Kvalitetna fabrički pripremljena hrana sadrži sve hranjive sastojke koje su psu neophodni za zdrav i aktivan život. Ti sastojci se takođe nalaze u optimalnom odnosu. Sva kvalitetna fabrička hrana se redovno nadzire i na svakom proizvodu je uvek precizno napisano šta sadrži i u kojim količinama ju je potrebno dozirati psu. Da bi odnos sastojaka bio optimalan, hrana mora sadržati najviše polovinu ugljenih hidrata, oko četvrtine belančevina i 5 posto masnoća. 

Gotovo je nemoguće savetovati koja od mnogih hrana je najbolja za Vašeg psa. Pravi izbor je svakako ona hrana koja Vašem psu najviše prija, nakon koje ima sjajnu dlaku i dobru probavu.

Sledeće pitanje je, da li da svom psu ponudite sirovu ili kuvanu hranu? Budući da je skrobnu hranu uvek  potrebno kuvati, pitanje je dakle da li da ugljenim hidratima dodajemo sirovo ili kuvano meso? Pas jedući meso dobija belančevine i masnoće. Prirodnije je dodavati sirovo meso, ali sa fiziološkog aspekta je potpuno svejedno. Sirovo meso može sadržati  viruse ili bakterije, što kod pasa može uzrokovati ozbiljna oboljenja. Zato svakako više preporučujemo kuvano meso. 

Kako znate da nepravilno hranite psa?

Sada ćemo nabrojati najčešće simptome koji ukazuju da se Vaš pas hrani nepravilno: 

  1. Povraćanje. Pas će povratiti ako previše ili prebrzo jede ili u slučaju da dobije previše kostiju. Ako pas često povraća, morate odmah posetiti veterinara.
  2. Ispadanje dlake. Jedno je fiziološko ispadanje dlake u proleće i u jesen, a drugo su smetnje metabolizma ili hormonalne smetnje. Dlaka najčešće ispada zbog nedostatka vitamina H i biotina. Savetujte se sa veterinarom.
  3. Zadah iz usta. Pas može imati zadah zbog pogrešne ishrane, zbog upale desni ili zbog zuba pod karijesom. Uzrok može biti i upala želuca. Savetujte se sa veterinarom.
  4. Svrab. Čest uzrok svraba su buve. Pomislite i na alergije na hranu ili dijabetes.
  5. Teškoće sa analnim žlezdama. Ako je stolica pretvrda, analne žlezde se mogu oštetiti, a ako je previše mekana, analne žlezde se prilikom obavljanja velike nužde neodgovarajuće prazne. Stolica dakle mora imati pravu konzistenciju. Odgovarajuća ishrana posledično može uticati na analne žlezde koje se moraju redovno prazniti pomoću odgovarajuće strukture pasjeg izmeta. 
  6. Proliv je najčešće posledica grešaka u ishrani. Ako je reč o prolivu bez povišene temperature, gubitka apetita i izmenjenog ponašanja, obično se ne radi o nečem ozbiljnom.

 

AUTOR: ŽIVA VENGUST

Školovala se na Biotehničkom fakultetu (Biotehniška fakulteta). Za vrijeme studija je veliki deo svog slobodnog vremena namenila radu na veterini, a sada je zaposlena u preduzeću Organic Vet. Njihova nit vodilja je prirodna prehrana za pse, mačke i konje. Veliki je ljubitelj životinja i njihova ponosna vlasnica. Ima pse, mačke, konja, patuljaste koze, kuniće, egzotične ribe i papagaja plavočelog amazonca.

 

Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.

 

 

Share on Google+