Zašto se prekid životnog osiguranja ne isplati - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

Zašto se prekid životnog osiguranja ne isplati

12. 1. 2017

 

Život se sastoji od niza iznenađenja i koliko god se mi trudili i pokušavali, ne možemo uvek spremno dočekati svako iznenađenje.Određeni događaji navode nas da ponovo razmislimo o odlukama koje smo ranije pažljivo doneli. Jedna takva odluka je i životno osiguranje. Možda se sa pravom pitate treba li Vam ono zaista ili ste zbog neočekivanih događaja prisiljeni naglo da smanjite svoje mesečne izdatke. Jedna od mogućnosti koja nam odmah pada na pamet jesta prekid odnosno prestanak plaćanja premije životnog osiguranja. Ali pre nego što tu odluku donesete preko noći, zapitajte se isplati li Vam se to zaista?

Ako prekinite polisu pre vremena, velika količina uloženih sredstava će biti izgubljena

Odluka o prekidu osiguranja u prvim godinama nakon zaključenja osiguranja za osiguranika je najnepovoljnija jer se otkupna vrednost računa u skladu sa faktorima otkupa čija se vrednost povećava kako se približava rok isteka osiguranja. Što duže imamo zaključeno osiguranje, to će nam se više isplatiti jer se odbitak, koji se uzima u obzir kod faktora otkupa, sve više smanjuje tokom trajanja osiguranja.  

Iz tog razloga Vam savetujemo da se samo u izuzetnim slučajevima odlučujete za ostvarivanje prava na isplatu otkupne vrednosti osiguranja. Ako se opštim uslovima osiguranja predviđa mogućnost isplate predujma, pametno je u takvim slučajevima odlučiti se za delimičnu isplatu otkupne vrednosti pri čemu se osiguranje zadržava i dalje.

Bolje iskoristite mogućnost mirovanja plaćanja premije

Zavisno od konkretnog osiguranja, možete se po pravilu nakon isteka dve pune godine trajanja osiguranja odlučiti za pokretanje mirovanja osiguranja ako su premije plaćene za najmanje dve godine. Mirovanje može bez prekida trajati maksimalno godinu dana. Tokom trajanja osiguranja možete ponovo ostvariti pravo na mirovanje pod uslovom da su od prethodnog mirovanja protekle barem dve godine i ako su u međuvremenu redovno plaćane sve premije osiguranja.
Za mešovito životno osiguranje važi da ste tokom trajanja mirovanja osigurani kapitalizovanim (sniženim) iznosom osiguranja koji se primenom metode aktuarske matematike računa tako da se matematička rezerva, koja odgovara vrednosti plaćene premije, smatra jednokratnom premijom na osnovu koje se zatim računa sniženi osigurani iznos. Drugim rečima, to predstavlja iznos uplata koji je umanjen za vrednost tekućih troškova koje osiguravajuća kuća upotrebljava pri izračunu premije. Nakon isteka razdoblja mirovanja vrši se obračun osiguranog iznosa i premije osiguranja. Pritom se uzima u obzir da za određeno vreme trajanja osiguranja premija nije plaćena. Trajanje osiguranja se ne menja zbog mirovanja. 

Kod svih osiguranja osiguravajuća kuća tokom mirovanja ne garantuje za isplatu iz suma dodatnih osiguranja. Ako se povredite tokom mirovanja, ne možete podneti zahtev za odštetu iz dopunskog osiguranja od posledica nesrećnog slučaja (nezgode). 

Životno osiguranje je više od samog osiguranja

Trenutna ekonomska situacija nalaže još veći interes za očuvanje osiguranja jer osiguranja takve vrste daju sigurnost i zaštitu najmanje za slučaj nastupa nepoželjnog događaja kao što je, na primer, smrt osigurane osobe. Zavisi li Vaša porodica dosta od Vašim prihoda? Imate li kreditne obaveze koje bi u slučaju Vaše smrti mogle pripasti Vašim najbližima i otežati im životnu situaciju? Možda smatrate da biste sredstva, koja koristite za plaćanje premije životnog osiguranja, trenutno mogli bolje i efikasnije koristiti u neke druge svrhe, a ako bi se životna situacija ponovo promenila na bolje, ponovo biste zaključili životno osiguranje. Ako prekinete ugovor o životnom osiguranju pa se kasnije odlučite za zaključenje novog, premija koju morate plaćati za isti osigurani iznos postaje veća (skuplja) jer u kasnijoj životnoj dobi sklapate novo osiguranje. Prekidom životnog osiguranja prekidaju se i dodatna osiguranja, kao što je, na primer, osiguranje od posledica nesrećnog slučaja (nezgode) koje je, usput rečeno, korisno za svakoga. Zato se temeljno informišite o uslovima, pokrićima i mogućnostima (predujam, mirovanje) zadržavanja svog životnog osiguranja.

Dobro se informišite pre nego što zamenite jedno osiguranje drugim

Pre nekoliko godina zaključili ste životno osiguranje, a sada ste videli da postoji jedan drugi proizvod koji bolje odgovara Vašim životnim potrebama ili Vam je zaključenje nove vrste osiguranja predložio Vaš poznanik ili možda zastupnik osiguranja. Šta možete učiniti u takvom slučaju? Iz iskustva Vam savetujemo da dobro razmislite pre nego što odlučite da raskinete svoje životno osiguranje da biste odmah nakon toga ili za kratko vreme zaključili drugo životno osiguranje. Dobro proverite jesu li uslovi novog osiguranja zaista povoljniji za Vas? Uzmite pritom u obzir i troškove i gubitak sredstava u odnosu na uplaćenu premiju koji nastanu zbog prekida prvog osiguranja. Prilikom zaključenja novog osiguranja ćete biti stariji, a možda se u međuvremenu promenilo i Vaše zdravstveno stanje. Sve to utiče na obračun nove premije. Iz tog razloga, pre potpisa novog ugovora, uzmite dovoljno vremena za razmišljanje, tražite od zastupnika osiguranja da Vam dostavi ponudu i sve pripadajuće uslove pa dokumentaciju detaljno pročitajte i uporedite. 

 

Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.

 

Share on Google+