5 vežbi poslušnosti za bolji život psa - Triglav Osiguranje a.d.o.

Prijavite se. Besplatno!

Prijavite se za naše savete za bezbrižan svakodnevni život.

5 vežbi poslušnosti za bolji život psa

10. 11. 2016

Vežbe poslušnosti koriste i psu i vlasniku.

Nekada se za vežbe poslušnosti podrazumevalo hodanje po poligonu gde su psa doslovno prisiljavali da radi nešto. Takve vežbe su zastarele. Da bi vežbe bile korisne, i to za oboje, pas mora uživati u njima i pomoću njih ukrotiti svoj nagon, a vlasnik treba da u stvarnim životnim situacijama primeni ono što je pas naučio. Predstavljamo pet vežbi poslušnosti.

Prednosti koje donose vežbe poslušnosti

Ako vežbe poslušnosti izvodite pravilno poboljšaće se komunikacija između Vas i psa. Još jedna prednost je to što su vežbe poslušnosti odlična mentalna zanimacija za psa.  

Danas većina pasa nije dovoljno mentalno zaposlena. Premalo razmišljaju i ne rešavaju dovoljno teške zadatke. Zato su vežbe poslušnosti odlična mentalna zanimacija za njih.

Treća prednost je kroćenje pasjeg nagona. Nagradite psa za dobro odrađene vežbe. Nagrada u obliku hrane ili loptice može biti odlična za zadovoljavanje pasjih nagona.  

Vežbama poslušnosti ne poboljšava se samo komunikacija, već se razvija i bolji međusobni odnos jer sa psom provodite više kvalitetnog vremena. Nije dovoljno da sa psom "samo živite" i pobrinete se da dva puta dnevno obavi svoje fiziološke potrebe. Sa psom je potrebno imati kvalitetan odnos kako bi se razvio odnos zasnovan na poverenju. I vežbe poslušnosti mogu biti deo kvalitetnog provođenja vremena.
 

Vežbe poslušnosti su korisne ako su naučene u različitim okruženjima (kod kuće, na otvorenom, u urbanim sredinama,...), a ne samo na poligonu, gde ne živi ni jedan pas.  

1. Vežba „čekaj“

Vežba "čekaj" je od gotovo životne važnosti za psa. Ako ste u urbanoj sredini pas bi trebao da nauči da čeka. To znači da ne izjuri van čim se vrata otvore. Ne zato jer želite na taj način pokazati da ste vođa čopora, već da ne bi izleteo na ulicu gde ga može udariti automobil, kao i da ne bi ugrožavao ljude oko sebe.

Video sam kako je automobil udario psa koji je iskočio iz prtljažnika čim ga je čovek otvorio. I to samo zato što pas nije savladao naredbu "čekaj".  

2. Zovi

Svako želi imati slobodnog psa i svi žude za tim da pas slobodno trči. Malo ko zna psa naučiti da se vrati kada ga se pozove.

Ako psa ne naučite da se brzo i pouzdano vrati kada ga pozovete, pas nikad u životu neće doživeti pravu slobodu. Uvek će morati da bude na uzici ili ćete ga pustiti samo ako u blizini neće biti još jedan pas ili druga životinja.  

3. Ležanje

Vrlo je važno da pas što pre nauči ovu vežbu. Psu će biti lakše čekati duže vreme na jednom mestu, recimo 10 do 15 minuta ispred prodavnice, ako zna leći na naredbu. Isto važi ako ste u razgovoru sa nekim, a pas je nervozan - stavite ga u ležeći položaj.  

4. Vežba „fuj“

Narodski rečeno: naučite psa da ne pokupiti stvari sa poda. Na podu može biti otrov koji pas može progutati i uginuti. Pas mora biti upoznat sa rečju "fuj" na koju treba da odmah ispljune ono što ima u ustima.  

Reč "fuj" može se naravno zameniti, recimo sa rečju: "pusti".
 

5. Na svoje mesto

To je vežba koju radite kod kuće. Znači da pas na naredbu ode na svoje mesto, krevet ili u boks. 

Zašto je ta vežba korisna?

Ako imate posetu ili želite mir. Tako pas nije stalno u pokretu i zna kako da se opusti. Takođe, zna koje je njegovo mesto, gdje će leći i čekati.  

Vežbe poslušnosti svi mogu lako vežbati

Vežbe poslušnosti su odlične ako imaju smisla. I taj smisao nije samo hodanje gore i dole na poligonu. Vežbe su korisne za svakodnevni život.

Radite ih bez obzira želite li bolje dresiranog psa, bolji odnos sa psom ili ga pripremate za takmičenje u sportskoj radnoj kinologiji.
 

Članak izražava stavove autora, ali ne nužno i stavove Triglav osiguranja a.d.o.

 

AUTOR:JURE PRIBIČEVIČ

Jure Pribičevič je suvlasnik i osnivač preduzećaAlfakan. Vodič i instruktor spasilačkih pasa sa međunarodnim iskustvom, jedan od voditelja serije od 41 emisije o vaspitanju i prevaspitavanju pasa: Pozor, dobar pas!, stručnjak za ponašanje pasa koji je svojim znanjem i iskustvima trenirao već više hiljada problematičnih pasa u Sloveniji i inostranstvu, među ostalima i psa predsednika Kurdistana.

 

Za više informacija o ovoj temi i drugim savetima prijavite se na naš Newsletter.

 

Share on Google+